Położona w metropolii Trójmiejskiej Gdynia zachwyca o każdej porze roku. Tutaj rzesze turystów spędzają czas, poznając krótką historię tego pięknego miasta. Mieszkańcy zaś żyją pełnią życia w mieście, które ma im wiele do zaproponowania bez względu na wiek, zainteresowania czy preferowany sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli nie mieszkasz w Gdyni, dojedziesz do niej koleją z każdej części Polski, nie tylko szybkim Pendolino ale też wieloma dobrymi połączeniami. Całe Trójmiasto dysponuje bogatą bazą noclegową, więc zawsze znajdziesz coś dla siebie pod względem zakwaterowania. Naturalnie poza letnim sezonem turystycznym będzie w mieście znacznie luźniej.
Co wyróżnia Gdynię
Do oczywistych związków Gdyni z morzem nie będziemy tutaj nawiązywać. Jest wiele świetnych opracowań na ten temat. Chcielibyśmy wskazać na takie typowe gdyńskie perełki, na cechy miasta wyjątkowe, które stanowią o jego charakterze. Dla niektórych nie do pomyślenia byłoby rozpoczęcie zwiedzania miasta od dworca kolejowego a my właśnie proponujemy taką kolejność. Jeśli przyjeżdżasz do Gdyni pociągiem do stacji Gdynia Główna bo to właśnie tę stację mamy na myśli, wejdź do budynku i poczuj się jak w obiekcie godnym najwyższego skupienia i gotowości do podziwiania dzieł sztuki. To co tam ujrzysz z pewnością przykuje Twoją uwagę i choć na chwilę skłoni do kontemplacji. Mamy na myśli imponujące freski marynistyczne widoczne w wielu miejscach dworca. Niesamowitą polichromię znajdziemy na ścianach i suficie pewnej znanej restauracji znajdującej się na terenie dworca.
Gdynię wyróżnia miejska architektura modernistyczna, którą znajdziesz po, mamy nadzieję ubogacającej kontemplacji ścian wnętrza dworca kolejowego, w wielu miejscach miasta. Budynki nawiązują w bezpośredni sposób do morskiego charakteru miasta. Skojarzenia budynków z okrętami rozpruwającymi fale są jak najbardziej nieprzypadkowe. Modernizm w światowej architekturze to początek nowej epoki. Niewiele jednak miast na świecie może poszczycić się posiadaniem całych modernistycznych śródmieść. Właśnie Gdynia należy do takiej światowej awangardy architektonicznej. Do najważniejszych obiektów modernizmu w Gdyni zaliczymy Zespół Mieszkaniowy „Bankowiec”, Biurowiec ZUS czyli obecny Urząd Miasta, czy, np. Bank Gospodarstwa Krajowego (obecnie Pekao S. A.). W mieście powstał gdyński szlak modernizmu. Nie musimy chyba zbytnio namawiać do zapoznania się z nim a przy okazji zebrania wielu ciekawych informacji związanych z gdyńską architekturą.
Wyjątkowe muzea i teatry
Już na wstępie warto zaznaczyć, że gdyńskie muzea i teatry nie mają nic wspólnego z nudnymi wycieczkami do nudnych muzeów i na kiepskie spektakle do teatrów, na które co niektórzy z nas byli narażeni w czasach szkolnych. Gdynia w tej dziedzinie to prawdziwa rewelacja. Muzea pływające i te niecodzienne i niezwykłe jak Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Emigracji to zapierające dech w piersiach atrakcje opowiadające historie mieszkańców miasta czy osób, które w różny sposób z Gdynią się zetknęły. Gdyńskie teatry zaś to prawdziwa rewelacja. Najwyższej jakości sale teatralne i nieprawdopodobnie dobre spektakle to wizytówka tego nadmorskiego miasta. Świetni reżyserzy, tradycje festiwalowe i spektakle na które przyjeżdżają goście z całego kraju, to jest właśnie Gdynia teatralna. Prawdziwa kinowa uczta to coroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas tego święta polskiego filmu jest przyznawana nagroda „Złote Lwy”.
Teatr Muzyczny w Gdyni to po warszawskim Teatrze Wielkim drugi największy polski teatr. Stanowi muzyczne i kulturalne centrum Trójmiasta, z trzema scenami, z których największa ma ponad tysiąc miejsc dla widzów. Spektakle tam grane stanowią są mistrzowskimi popisami sztuki aktorskiej i reżyserskiej a realizowanie superprodukcji umożliwiają zaawansowane możliwości techniczne, jakimi Teatr Muzyczny dysponuje.